Going. | Tauron Nowa Muzyka Katowice / karnet 2-dniowy - Tauron Nowa Muzyka

Tauron Nowa Muzyka Katowice / karnet 2-dniowy

17:00 | 21-22.06.2019

Tauron Nowa Muzyka

Festiwal

169 zł

169 zł

Tauron Nowa Muzyka Katowice jest jednym z najbardziej eklektycznych, rozpoznawalnych i cenionych - również poza Polską - festiwali. W 2019 roku przyjdzie nam przeżywać muzyczne emocje już po raz 14.

TNM trzykrotnie został nagrodzony mianem najlepszego małego festiwalu w Europie. W przyszłym roku, w dniach 20-22 czerwca katowicka Strefa Kultury po raz 14. zamieni się we wspaniały muzyczny świat, w którym elektronika przenika się z alternatywą, rapem i wieloma innymi gatunkami.

Tauron Nowa Muzyka jest wydarzeniem, które co roku przyciąga entuzjastów ambitnej muzyki elektronicznej, hip-hopowej i alternatywnej. Na festiwalu nie brakuje też miejsca dla najciekawszych i różnorodnych zjawisk z polskiej sceny.

Podczas dotychczasowych edycji, na scenach katowickiego festiwalu występowali m.in.: Kamasi Washington, Jamie Woon, Kelis, Nils Frahm, Moderat, Róisín Murphy, SOHN, The Cinematic Orchestra, Hot Chip, Amon Tobin, Flying Lotus, Bonobo, DJ Krush, Fever Ray, Mura Masa, Son Lux i wielu innych.

W Katowicach wystąpią robotyczni wizjonerzy z Düsseldorfu!

Kraftwerk DE

Pionierzy electro o międzynarodowej sławie. Zainspirowali Aphex Twina, Davida Bowie, Depeche Mode, Daft Punk, New Order, trio z Belleville i tysiące innych artystów. Zespół, którego nazwa tłumaczy się jako „Elektrownia”, rozpoczął działalność w 1970 roku z inicjatywy Ralfa Hüttera i Floriana Schneidera w Düsseldorfie. Zafascynowani futuryzmem i ekspresjonizmem oraz rozwojem technologicznym, rozpoczęli eksperymenty z robotyką i elektroniką. Nowatorskie podejście do tworzenia i estetyki przyniosło im międzynarodową sławę. W latach 70. i 80. Kraftwerk stworzyli ścieżkę dźwiękową do ery cyfrowej, która miała dopiero nadejść. Ich kompozycje wykorzystują syntetyczne głosy, generowane komputerowo rytmy i melodie oraz innowacyjne technologie brzmieniowe. Muzyka grupy wywarła ogromny wpływ na współczesną scenę. Kraftwerk samoistnie stworzyli gatunek electro, inspirując przy okazji twórców techno, hiphopu, synthpopu.

Oraz kolejni artyści:

Apparat live band
Zespół założony przez didżeja Saschę Ringa. Oprócz solowych nagrań pod tym szyldem, artysta słynie z supergrupy Moderat, współpracy z Ellen Allien oraz współprowadzenia berlińskiej wytwórni Shitkatapult. Apparat zaczynał od tworzenia mocnego techno, by później poszerzyć paletę zainteresowań o wiele pozornie nieprzystających do siebie gatunków – od popu, przez electro i ambient, po IDM. Opublikował 7 albumów i liczne single oraz EPki. W jego muzyce dominuje elegancja, a piosenkowa formuła zderza się ze zniuansowanymi, głębokimi warstwami. Ostatnio Apparat zajmował się głównie produkcją muzyki dla kina, telewizji i teatru. W 2018 roku otrzymał nagrodę za najlepszy soundtrack na festiwalu filmowym w Wenecji. Obecna trasa to pierwsza seria koncertów artysty od 2013 roku.

GusGus
Jedni z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli sceny muzycznej Islandii na świecie. Słyną z eklektycznego, międzygatunkowego stylu łączącego kulturę klubową, pop przeszłości i elektroniczne brzmienia. Ta ekscentryczna grupa została zawiązana w latach 90. w Reykjaviku. Na przestrzeni lat jej skład ulegał częstym zmianom. W ostatnich latach przekształciła się w duet, który tworzą producent Birgir Thorarinsson oraz wokalista Daníel Ágúst. W 2018 roku ukazał się dziesiąty album grupy, zatytułowany „Lies Are More Flexible”. To zachwycająca mieszanka ambientu, downtempo i synthwave. Płyta zabiera słuchacza w emocjonalną podróż przez skwierczące arpeggia, rave’owe staby, fascynujące beaty i poruszające wokalizy.

Jazzanova
Grupa didżejów, którą założyli w 1995 roku Alex Barck, Claas Brieler, Axel Reinemer, Jürgen von Knoblauch i Stefan Leisering. Jazzanova to nie tylko didżeje, ale także grupa producencka, płodni autorzy remiksów, prezenterzy radiowi, właściciele wytwórni i kuratorzy licznych wydawnictw. Ogromna aktywność na wielu polach sprawiła, że Jazzanova to od lat jedna z najbardziej wpływowych grup didżejskich. Od momentu powstania działali w rozkroku między kulturą klubową, a jazzem, soulem i world music. Ich muzyka obraca się w obrębie takich stylistyk, jak neo-soul, broken beat, nujazz i deep house. Jazzanova łączy remikserski kunszt z aranżerską tradycją w duchu lat 70. Ich najnowszy album „The Pool” został wydany w 2018. To trzecia płyta długogrająca grupy, wydana po 10 latach od „Of All Things”. Jazzanova jest też od lat zafascynowana polskim jazzem, czego dała dowód kompilując składanki poświęcone polskim jazzmanom z lat 1963-75 oraz retrospektywę zespołu Novi Singers.

Yves Tumor
Solowy projekt multiinstrumentalisty i producenta Seana Bowiego. Amerykański muzyk rezydujący na stałe we włoskim Turynie słynie z zaskakujących wolt artystycznych, skłonności do eksperymentów i szaleńczych występów na żywo. Jego katalog to kalejdoskop skorodowanych piosenek, gotyckiego popu, cyberpunkowej elektroniki i zwiewnego ambientu Ostatni, trzeci album artysty, zatytułowany „Safe In The Hands Of Love” ukazał się w 2018 roku nakładem kultowej wytwórni Warp.

The Mouse Outfit
Brytyjski zespół złożony z 9 osób, którego rdzeń tworzą Chini i Defty. Manchesterska grupa z początku zdobywała umiejętności podczas występów w lokalnych klubach na imprezach „open mic”. W 2013 roku opublikowała debiutancki album „Escape Music”, który stał się klasykiem. Zwrócili wówczas uwagę BBC, szybko zdobywając status najlepszego brytyjskiego zespołu grającego hiphop na żywo i podbijając liczne festiwale. W ostatnich 3 latach koncertowali w wielu krajach Europy i Azji. W 2018 roku ukazał się trzeci album grupy, zatytułowany „Jagged Tooth Crook”.

Fatima Al Qadiri
Urodziła się w Senegalu, wychowywała w Kuwejcie, a obecnie mieszka w Berlinie. Jedna z najbardziej kreatywnych producentek muzyki elektronicznej posługująca się całym wachlarzem styli – od juke po trance. Wydawała muzykę nakładem takich cenionych wytwórni, jak Hyperdub, Tri Angle, UNO NYC i Fade To Mind oraz Warp (jako członkini grupy Future Brown). Al Qadiri współtworzy również kolektyw GCC, którego prace trafiły m.in. do nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Jej ostatnie wydawnictwo to EPka „Shaneera”, opublikowana w 2017 roku i eksplorująca arabską kulturę queer.

Bjarki
Urodzony w 1990 roku, dorastał w północnej Islandii. Zaczął tworzyć muzykę, gdy w wieku 12 lat przeprowadził się razem z ojcem. Pierwsze eksperymenty z tworzeniem muzyki zainspirowali tacy artyści, jak Prodigy i Chemical Brothers. Przez lata Bjarki tworzył muzykę „do szuflady”, ale jego nagrania trafiły do Niny Kraviz, która zdecydowała się wydać „I Wanna Go Bang”. Singiel okazał się wielkim hitem, otwierając drogę na szczyty światowej sceny techno. Do tej pory Bjarki opublikował 3 albumy i 6 singli oraz EPek. Prowadzi własną wytwórnię o nazwie bbbbbb.

Matthew Dear
Amerykanin płynnie łączy role didżeja, producenta muzyki tanecznej i twórcy eksperymentalnego popu. Sam komponuje, produkuje, miksuje, rozciągając swą twórczość na wiele muzycznych światów, samemu nie należąc do żadnego z nich. Założyciel cenionej wytwórni Ghostly International oraz jej tanecznej odnogi o nazwie Spectral Sound. Z kolei pod pseudonimami Audion, False i Jabberjaw produkuje i grywa techno. Matthew Dear po ponad 20 latach kariery może pochwalić się 6 solowymi albumami oraz ponad 2 tuzinami singli i EP. Jego najnowsze wydawnictwo to piosenkowy album „Bunny”, który ukazał się w 2018 roku.

Gaika
Wokalista, producent, artysta wizualny. Naprawdę nazywa się Gaika Tavares i pochodzi z rodziny karaibskich emigrantów z Londynu. Jego twórczość oscyluje wokół grime’u, dancehallu, r&b i rapu, mieszając uliczne wątki z politycznym przesłaniem. Rozgłos przyniosły mu doskonale przyjęty mixtape’y „Machine” i „Security”. Media pisały o nim „to Basquiat muzyki elektronicznej”. Drogę Gaiki do sławy utorował mu legalny debiut. Wydany w 2018 roku nakładem kultowej wytwórni Warp album „Basic Volume” trafił do wielu podsumowań muzycznych roku.

Lisa Morgenstern
Niemiecko-bułgarska pianistka, piosenkarka i kompozytorka. Od najmłodszych lat otoczona muzyką. Najpierw odkryła naturalny talent do fortepianu, później występowała jako profesjonalna tancerka baletowa. Dzięki bogatym i różnorodnym doświadczeniom, łączy futurystyczne podejście do brzmień syntezatorów z elegancją i opanowaniem muzyki klasycznej. W 2013 roku zadebiutowała albumem „Amphibian”, zachwycając mrocznym romantyzmem. Na koniec 2018 roku zaplanowany jest drugi album artystki - „Chameleon”.

Jak co roku możemy spodziewać się także wielogodzinnego, tanecznego maratonu do godzin porannych. Scena Red Bull Music urzeka bogactwem wątków, prezentując szerokie spektrum tanecznej elektroniki.

Program:

21.06:
Kraftwerk
Bjarki live AV
Jazzanova live
Oscar Mulero
Marie Davidson
Kornél Kovács
Novo Line
Karen Gwyer
Neon Chambers
Sosky

22.06:
Apparat live
Skepta
Fatima Al Qadiri live
GusGus
Yves Tumor
Matthew Dear
Roman Flügel
Thomas Fehlmann
Mariel Ito
Laurel Halo
Kamp!
Wrong Dials

Reszta artystów wystąpi w dniu: 21.06 lub 22.06.2019 (dokładna data do potwierdzenia)

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej