Going. | Babki robią kino • #chicagoGirl. Facebookowa rewolucja - Babie Lato

Babki robią kino • #chicagoGirl. Facebookowa rewolucja

21:30 | Środa, 17 sierpnia 2016

Babie Lato

Film

Free

Free

„Babki robią kino” to filmy o kobietach i robione przez kobiety. Na pokazy zapraszamy wszystkich! Co środę!

Babie Lato oraz dystrybutor Against Gravity zapraszają na wakacyjny cykl filmowy. „Babki robią kino” to filmy fabularne i dokumentalne, to produkcje zdobywające najważniejsze nagrody filmowe, ale również obrazy offowe. W branży gdzie mainstream zdominowany jest przez mężczyzn, kobiety wybijają się, pomimo przeszkód, będąc wyrazistymi bohaterkami niosącymi ważne przesłania, oraz tworząc nietuzinkowe i inteligentne dzieła.

Przed każdym seansem wyświetlany będzie krótkometrażowy film pt. "kOBIEty":

"kOBIEty" to monolog na 7 głosów. Słowa, które mówią sobie kobiety od zawsze. Matki, córki, babki, kobiety wszystkich pokoleń połączone więzami krwi czy życiowych zależności. To, co mogłyby sobie mówić, ale nie potrafią czy nie chcą. Nasz pierwszy film powstał przy współpracy z Magdą Symonowicz.

Magda Karel i Grażyna Kopeć. Jesteśmy aktorkami, od 2014 działamy razem jako Duet Twórczy SPÓŁDZIELNIA. Niekomercyjnie i offowo zajmujemy się sprawami, które nas obchodzą. Poruszamy się w tematach kobiecych.
Obecnie pracujemy nad zbiorowym portretem setki kobiet urodzonych pomiędzy 1916, a 2016 rokiem.

• "#chicagoGirl"
Reżyseria Joe Piscatella
USA, Syria, 2013, 74min

Ala’a Basatneh to charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą własnego laptopa pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie na przedmieściach Chicago. Działa za pomocą mediów społecznościowych, które okazują się ważnym czynnikiem wspierającym syryjską rewolucję. Na Facebooku ma 1200 znajomych, a na Twitterze jej profil śledzi 2000 osób. W ten sposób promuje na świecie działania syryjskich rewolucjonistów. Wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez demonstrantów. Zapewnia im też odpowiedni sprzęt do filmowania, wysyłając minikamery w przygotowanych przez siebie paczkach. Nie ma czasu na znajomych i własne hobby, bo każdą wolną chwilę spędza na wspieraniu działań opozycyjnych wobec dyktatury Baszszara al-Assada. Oprócz niej poznajemy w filmie także kilku jej syryjskich przyjaciół-rewolucjonistów, w tym młodego dziennikarza Mazhara Omara Tayara oraz młodego filmowca Basela Szahade, którzy zginęli podczas zamieszek, a także Aousa al Mubaraka, który jak dotąd jeszcze żyje. Poznajemy też opinię ekspertów na temat konfliktu w Syrii, w tym: dziennikarzy Kurta Andersena i Claya Shirky’ego, a także wykładowczyni Zeynep Tufekci i programisty Davida Gorodyansky’ego. Dzięki temu mamy szansę obejrzeć nie tylko poruszający obraz heroizmu i odwagi młodej dziewczyny, która z poświęceniem próbuje wspierać z odległego kraju opozycję we własnej ojczyźnie, lecz również ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim internet, a w szczególności media społecznościowe.

http://www.chicagogirlfilm.com/

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej