Going. | Stara Rzeka + Grupa Etyka Kurpina - Jasna 1

Stara Rzeka + Grupa Etyka Kurpina

20:00 | Czwartek, 30 listopada 2017

Jasna 1

Koncerty

30 zł

30 zł

Stara Rzeka to solowy projekt Kuby Ziołka - multiinstrumentalisty i jednego z najważniejszych polskich eksperymentatorów. W trakcie swojej krótkiej kadencji, pod szyldem Starej Rzeki ukazały się dwa studyjne albumy - debiutancki “Cień Chmur nad Ukrytym Polem” oraz sofomor “Zamknęły się Oczy Ziemi”, będący jednocześnie zamknięciem dyptyku. Muzyczne fascynacje związanego z renomowaną wytwórnią Instant Classic artysty sięgają daleko poza przyjęte gatunkowe normy. Ziołek znany jest z ciągłego poszukiwania, eksploracji nowych dźwięków, używania nieoczywistych technik i z zamiłowania do innowacji. Pochodzący z Bydgoszczy kompozytor odważył się zestawić ze sobą atmosferyczny black metal, słowiański folk oraz głęboko brzmiącą muzykę dronową. Jaki był tego efekt? Zachwycający - o Starej Rzece rozpływały się najważniejsze magazyny, na czele z brytyjskim The Quietus (wysoka pozycja w płytowym rankingu 2015, “Zamknęły się Oczy Ziemi” umieszczono wyżej od Kanye Westa). Muzyk zdobył najważniejsze nagrody na rodzimym podwórku - w tym prestiżowy Paszport Polityki.

Na scenie, bydgoskiemu artyście będzie towarzyszyć Grupa Etyka Kurpina - intrygująca, jednoosobowa formacja Adama Frankiewicza, w której muzyka i wizualizacje pochodzą ze starych kaset magnetofonowych i taśm VHS, reklam telewizyjnych czy audycji radiowych. Artysta zajmuje się również reżyserią teatralną oraz jest montażystą i przewodzi mikro-wytwórni Pionierska Records. Blog “1uchem1okiem” tak pisał o jego kasecie Revolutionnnaire: “Usłyszycie tu wszystko co w latach 80-tych i 90-tych szczęśliwy posiadacz magnetowidu i anteny satelitarnej, mógł odnaleźć na swoich liczonych w setkach kanałach. Prawdziwe hity z satelity.” Twórczość Frankiewicza jest zatem doskonałą definicją hauntologii.

Obecnie, Kuba Ziołek skupia się na projekcie współtworzonym z klarnecistą Wacławem Zimplem. Ich najnowsza płyta ukaże się jeszcze w listopadzie, a koncert Starej Rzeki będzie jedną z niewielu okazji do przypomnienia sobie niepowtarzalnego, mistycznego klimatu jego poprzedniego projektu.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej