Going. | WGW 2018: Let it die / Niech ginie – Ada Zielińska - Śmierć Człowieka

WGW 2018: Let it die / Niech ginie – Ada Zielińska

17:00 | Piątek, 21 września 2018

Śmierć Człowieka

Sztuka

Free

Free

Title / Tytuł wystawy: Let it die / Niech ginie
Author / Autor: Ada Zielińska
Curator / Aranżer: Kamil #2
21-23.09.2018, piątek 17-23:00, sobota-niedziela: 12-19:00

The exhibition is part of the Warsaw Gallery Weekend 2018 / Wystawa odbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2018
| free entrance | wstęp darmowy |
Galeria Śmierć Człowieka, Warszawa
ul. Pytlasińskiego 20/16

[PL]
Potrzeba dewastacji, zniszczenia, bądź znajdowania się w niebezpiecznych sytuacjach w dorosłym wieku jest wynikiem nacisku społecznego, marginalizacji, oraz przerostu narzuconych i fałszywych wartości. Inscenizacja sytuacji niebezpiecznych, ale tym samym dających ulgę i podniecenie, to rodzaj oswojenia dysfunkcji. Podstawą twórczości Ady Zielińskiej jest owa praktyka.
Na wystawie “Niech ginie” w galerii Śmierć Człowieka, gdzie prezentowana jest niewielka seria wielkoformatowych fotografii, wyjątkowo w przypadku Zielińskiej, to nie materialne zniszczenie ujawnia się w odbiorze. Dzięki wyreżyserowanym sytuacjom artystka przenosi element destrukcyjny na warstwę estetyki, recepcji – stworzenia silnego, antynarracyjnego i indywidualnego obrazu-obiektu. Zabieg ten bliski jest nurtowi zwanemu alienartem, gdzie przedmiot sprawia wrażenie, jakby nie został stworzony przez człowieka. Wydaje się że czysta fotografia jest za blisko rzeczywistości ludzkiej, by można było coś takiego osiągnąć, jednak Zielińskiej się to udaje. Ekspozycja wystawy, poprzez unifikację i sterylność, ponadto potęguję ową obcość.

Polem zainteresowań Ady Zielińskiej są aspekty wynikające z poczucia beznadziejności. Przychodzi czasem taki moment, kiedy musimy przyznać się przed samym sobą, że nic nie da się już zrobić. Słodko-gorzka chwila pogodzenia się z tym, że coś nie ma już sensu. Może to być sytuacja, przedmiot, relacja czy uczucie – wszystko, co może się skończyć, czyli wszystko co znamy. Artystka w swoich zdjęciach porusza się w czymś, co jest tego wynikiem, a co nazywa grzecznym chuliganizmem – zaaranżowanym, wyrwanym z pierwotnego afektu. W swoich wcześniejszych pracach odtwarzała wypadki samochodowe, porównując czysto formalnie, ciało z maszyną. Zauważa destrukcję i sama ją tworzy.

[EN]
The translation will appear later.


The leading concept of the gallery Śmierć Człowieka (Death of Man) is the “prealism” (the upcoming reality), dehumanisation in arts (pure, agency of nothingness), alienation and nihilism (agency of nothingness), that why we leave without explanation what exactly is going to happen there.

Ideą przewodnią galerii Śmierć Człowieka jest "prealizm" (nadchodząca rzeczywistość), dehumanizm w sztuce (czysta, odczłowieczona twórczość), alienacja i nihilizm (sprawczość niczego), dlatego też pozostawiamy bez wyjaśnień, z czym właściwie będzie się miało do czynienia.

Curated by artist Kamil #2 (https://kno2.xyz)
https://smierc.cz

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej