Going. | Przez obraz | MFK 2020 - Miesiąc Fotografii w Krakowie

Cykl realizowany w ramach 18. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.

„Przez obraz” to cykl, do którego zaprosiliśmy twórców również spoza pola sztuki; przygotują oni wypowiedzi na tematy szczególnie nurtujące nas w tym roku. Będzie to próba szerszego spojrzenia, przez i poza obraz, ujmowany szerzej niż medium fotografii. Cykl ten jest jednym z elementów otwierania formuły Miesiąca Fotografii. Sygnalizuje poszukiwania, które będziemy kontynuować w kolejnych latach. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Agnieszka Sural, Anna Bas, Łukasz Lamża, Urszula Zajączkowska, czy Aga Szuścik

Partnerami cyklu są Copernicus Festival oraz Dwutygodnik

28 maja (czwartek) godz. 20.00
,,Przez obraz: Czego się dzisiaj boimy i czy liczby mogą nas uspokoić?’’ Łukasz Lamża
Transmisja na kanale YouTube: bit.ly/2B2J87U
Transmisja na Facebooku: bit.ly/3esMkZ8

Koronawirus, katastrofa klimatyczna, upadek asteroidy, choroba nowotworowa… media stale bombardują nas niekończącą się listą lęków. Newsy takie często podparte są statystykami i danymi ilościowymi – tymi jednak można równie łatwo informować, co wprowadzać w błąd. Jakimi sztuczkami posługują się dziennikarze, aby kłamać za pomocą statystyk?

Łukasz Lamża – wykładowca akademicki i dziennikarz naukowy. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek, m.in. Wszechświat krok po kroku (2017) oraz Światy równoległe (2020).

11 czerwca (czwartek) godz. 20.00
,,Przez obraz: Jak gniew zmienia nasz świat” Tomasz Markiewka
Transmisja na kanale YouTube: bit.ly/2XPD7o5
Transmisja na Facebooku: bit.ly/37mIr5A

We współczesnej kulturze istnieje tendencja, aby traktować gniew jako indywidualny problem emocjonalny, który należy w sobie zwalczyć. Gniew ma jednak także wymiar zbiorowy, a historia pokazuje, że może prowadzić do głębokich zmian społecznych, także pozytywnych. Do czego doprowadzi on w epoce pandemii i kryzysu klimatycznego?

Tomasz S. Markiewka (ur. 1986) – filozof i publicysta, pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor między innymi książki Gniew (Wydawnictwo Czarne, 2020). Zajmuje się krytyczną analizą współczesnych społeczeństw kapitalistycznych.

18 czerwca (czwartek) godz. 20.00
„Przez obraz: Wszystko się rozpada, nie trzyma się środka Krótka wycieczka w mrok” Anna Bas

Krótka wycieczka w mrok. Postapokaliptyczny pejzaż i jego mieszkańcy. Sztuka, fotografia, film.

Anna Bas – kuratorka, scenarzystka, wykładowczyni, autorka tekstów o sztuce. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Felietonistka pisma „Medycyna Praktyczna. Psychiatria”. Współautorka scenariusza spektaklu Kobiety objaśniają mi świat w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie (2019). Od lat czeka na koniec świata i na to, co potem jeszcze nastąpi.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIE
20 czerwca (sobota) godz. 11.00
„Przez obraz: Od Antygony do butów New Balance”: Agnieszka Sural
Transmisja na kanale YouTube: bit.ly/30WbBY9
Transmisja na Facebooku: bit.ly/2YhlYnt

Wykład Agnieszki Sural poświęcony będzie radykalnym formom protestu i widowiska publicznego – od najstarszych dziejów ludzkości po współczesne czasy – które wpłynęły na działania jednostek i życie społeczne w różnych miejscach na świecie.

Agnieszka Sural – niezależna kuratorka, krytyczka i badaczka, producentka dzieł sztuki. Interesuje się praktykami artystycznymi i teoretycznymi na styku sztuki, performansu, teatru, architektury, technologii oraz wydarzenia w przestrzeni publicznej i wirtualnej. Od 2008 roku prowadzi Fundację Witryna.

Pełny harmonogram już wkrótce.
Wykłady będą dostępne na naszym Facebooku oraz kanale YouTube. Zapraszamy!

www.photomonth.com

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej