Going. | 20. urodziny Old Skull - Klub Hydrozagadka

20. urodziny Old Skull

19:00 | Piątek, 5 kwietnia 2024

Klub Hydrozagadka

Koncert

150 zł

150 zł

20 Urodziny Old Skullkarnet dwudniowy - 250 PLN

pt: 1984, Section 25, Wieże Fabryk

sb: Miguel and The Living Dead, Corpus Delicti, Ksy

W lutym 2004 roku w Jadłodajni Filozoficznej odbył się pierwszy Old Skull. 20 lat później z małym okładem robimy dwudniowy minifestiwal z okazji rocznicy.

Old Skull obchodzi 20-lecie, 20-lecie obchodzi tez Miguel and the Living Dead. Poświętujemy oczywiście razem. Od dwudziestu lat jesteśmy nierozerwalnie związani i tak niech zostanie. Miguel to najfajniejszy gotyk jaki wydala polska ziemia, choć wiadomo, że to dużo więcej niż gotyk. Nowa, trzecia płyta, jest nagrana, prace nad finalnymi miksami dobiegają końca.

Bardzo cieszymy się, że na jubileuszowym Oldskullu zobaczymy francuski Corpus Delicti, kapelę absolutnie kultową dla europejskiego gotyku lat 90, jedną z niewielu, która w tamtym czasie tak udanie kontynuowała wątki zapoczątkowane przez Bauhaus, Christian Death czy Siouxsie and the Banshees. Zespół nagrał trzy albumy i na dwie dekady zniknął z gotyckich radarów, ale powrócił, ma fanów więcej niż kiedykolwiek, gra epickie koncerty i nawet nagrał dwie nowe piosenki, które wydał na singlu.

Po raz pierwszy pojawi się na Oldskullu zespół związany z kultową wytwórnią Factory Records. Section 25 współpracował z labelem niemal od samego jego początku do końca działalności, a potem z bezpośrednimi kontynuatorami: LTM oraz Factory Benelux. Section 25 przeszedł w swej historii najróżniejsze fazy grania, wszystkie udokumentowane na płytach - od zimnej fali, przez krautrock/psychodelię, zimną elektronikę, taneczną elektronikę, gitarowy post punk do industrialnie podrasowanej zimnej fali. Kapela straciła w 2004 wokalistkę i współliderkę Joannę Cassidy, a w 2010 umarł jej mąż i lider grupy Larry Cassidy. Po śmierci Larry'ego na czele formacji stanął jego brat Vince. Kilka kolejnych lat szeregi kapeli zasilało kolejne pokolenie Cassidych: Joanna i Bethany, śpiewające i grające na instrumentach klawiszowych. Obecnie skład kapeli to Vince Cassidy i Stephen Stringer, obsługujący perkusje, gitary i klawisze. Zespół niedawno skończył nagrywać nowy album.

1984. Legenda polskiej zimnej fali, od połowy lat 80 stale obecna na scenie, w różnych składach, zawsze ze świetną muzyką o wiecznie zmiennych, zawsze zimnych, aranżacjach. Formacja dowodzona przez Piotra Mizernego Liszcza to absolutna klasyka gatunku. Ostatnie wcielenie grupy to Piotr i Alma, czyli dwa wokale, gitara i klawisze plus podkłady. W tym składzie w Warszawie 1984 pokazało się dopiero raz na dwóch bardzo kameralnych koncertach w siedzibie Requiem Records. Na Oldskullu zagrają dla większej publiczności. Skład niewielki, brzmienie trochę bardziej oniryczne niż w poprzednim, w pełni rockowym wcieleniu, ale charakter i siła w tej muzyce niezmienne.

Zapowiadamy też występ naszych przyjaciół z Wież Fabryk, drugiej z polskich kapel, która na Oldskullach pojawia się regularnie i niemal od samego początku. Polska zimna fala od lat ma oblicze Wież Fabryk.

Grupa Ksy jest Oldskullem od samego swego początku, jeszcze gdy nazywała się bardziej po ludzku, Kosy (niestety tak samo jak inny zespół). Kosy były duetem i grały bardzo polską zimną falę, ze świetnymi tekstami. Chłopaki zmienili nazwę na Ksy, wydali album, a potem ciężko pracowali, żeby finalnie przeistoczyć się w postpunkowe, gotyckie trio, z epickim brzmieniem i siedmiominutowymi naładowanymi emocjami utworami. Jest to najbardziej spektakularna metamorfoza ostatnich lat.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej