Going. | Neo Voyager | Lab Gościnnie - Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab

Wiecie, co sprawia, że uwielbiamy muzykę współczesną? To możliwość wspólnej pracy z kompozytorami nad nowymi kompozycjami. A wiecie, co sprawia nam największą radość? 



Obserwowanie jak młodzi kompozytorzy rozwijają skrzydła. Na tym właśnie polega projekt edukacyjny Neo Edu Arte, którego zwieńczeniem jest koncert Neo Voyager Tour – trasa koncertowa promująca najnowsze dzieła napisane na kwartet smyczkowy. Sześć odmiennych światów muzycznych, które powstały w umysłach i duszach utalentowanych kompozytorów z Islandii, Norwegii i Polski. 



W październiku 2022 roku ogłosiliśmy konkurs na udział w dwuletnim programie edukacyjnym dla młodych kompozytorów. Spośród ponad 60 zgłoszeń międzynarodowe jury wybrało szóstkę znakomitych twórców. Zadaniem każdego z uczestników było napisanie nowego utworu na kwartet smyczkowy do marca 2024 roku. Zadanie wcale nie było takie proste, bo głównym założeniem była duża swoboda artystyczna i możliwość użycia zestawu akustycznych i elektrycznych instrumentów smyczkowych, elektroniki, syntezatorów, video, czyli narzędzi, którymi na co dzień posługuje się NeoQuartet. Młodzi kompozytorzy wielokrotnie mieli możliwość spotkania się z doświadczonymi twórcami takimi jak Trond Reinholdsten, Martyna Kosecka, Idin Samimi Mofakham, Paweł Hendrich, czy Bergrún Snæbjörnsdóttir. Pracowali też z muzykami NeoQuartet. W marcu 2024 kompozycje po raz pierwszy zostały zaprezentowane widowni w Reykjaviku, w ramach islandzkiej edycji festiwalu Neoarte – Syntezator Sztuki. Neo Voyager Tour prezentuje najnowsze dzieła kolejnych miastach. Koncerty odbywają się w Katowicach, Warszawie, Bergen i Oslo.



Projekt Neo Voyager to projekt koncertowo edukacyjny realizowany przez NeoArte Association w latach 2022 – 2024 dzięki wsparciu Funduszy EEA.



Ideą projektu jest realizacja norweskiej i islandzkiej edycji festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki w latach 2023–2024 oraz realizacja program edukacyjnego (Neo Edu Arte) dla wyjątkowych kompozytorów z Islandii, Norwegii i Polski. Rezultatem projektu Neo Edu Arte jest powstanie 6 nowych kompozycji na kwartet smyczkowy, których premiery zostały wykonane podczas festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, edycja Reikyavik w marcu 2024 roku.



Różnorodność i kreatywność młodych kompozytorów pozwoliła na stworzenie kompozycji multimedialnych, koncepcyjnych, wielowarstwowych, czasami zaskakująco minimalistycznych. Z pewnością mamy do czynienia z dziełami, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju współczesnego kwartetu smyczkowego. Ten typ kompozycji doskonale odpowiada NeoQuartet, który jest zespołem poszukującym nowych ścieżek w rozwoju tego królewskiego składu instrumentalnego.



? Kompozytorzy biorący udział w projekcie:

Islandia: Ása ÖnnuÓlafsdóttir, Kristján Steinn Kristjánsson

Norwegia: Anders Hannevold, Vanessa Isobel Black

Polska: Hubert Gabriel Żmudzki, Przemysław Pacek



? Program

Anders Hannevold Airsongs for string quartet and organetto portativo

Ása ÖnnuÓlafsdóttir Gárar

Kristján Steinn Kristjánsson String Quartet No. 1

Vanessa Isobel Black Blind Fractures

Hubert Gabriel Żmudzki String Quartet No. 3

Przemysław Pacek Polarization for string quartet and electronics



?NeoQuartet

Karolina Piątkowska-Nowicka acoustic and electric violin

Paweł Kapica acoustic and electric violin

Michał Markiewicz acoustic and electric viola

Krzysztof Pawłowski acoustic and electric cello

Anders Hannevold organetto portativo

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej