Going. | JORGOS SKOLIAS - Klub SPATiF

Zapraszamy na koncert solowy wokalisty Jorgosa Skoliasa.Usłyszymy jeden z najoryginalniejszych głosów.Będzie to wyjątkowe spotkanie, które Artysta opisuje słowami: TU I TERAZ.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku kulturowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale próbując śpiewać rocka i bluesa.

Artysta stosuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego - równoległego prowadzenie trzech głosów.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami "Nurt", "Grupa 1111", "Spisek Sześciu”.

Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazz rockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą "Osjan". Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji "Young Power" - jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80.

Eksperymentował muzycznie w zespołach tworzonych z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu "'Osjan"), grupach "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim czy Krzysztofem Knittlem.

Nakładem oficyny For Tune ukazał się album „Sefardix”, będący zapisem wspólnego projektu Skoliasa i braci Marcina i Bartłomieja Olesioów, inspirowanego muzyką żydów sefardyjskich. Krążek ten zdobył przyznawany przez Drugi Program Polskiego Radia tytuł „Folkowego Fonogramu Roku”.

Współpracował z Jarosławem Besterem, czego rezultatem jest płyta „Book of Angels: Balan” wydana przez nowojorski Tzadik Records Johna Zorna.

Po koncercie od godz. 22.00 tradycyjnie odbędzie się jam session, na które wstęp jest wolny.

Bilety: 50/60 pln 

Organizatorami wydarzenia są:Fundacja JazzStateKlub SPATiF

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej