Going. | Letnia szkoła tkactwa z Moniką Splotką - Barbara

Letnia szkoła tkactwa z Moniką Splotką

17:00 | Wtorek, 30 lipca 2024

Barbara

Inne

300 zł

300 zł

Zapraszamy do udziału w Letniej szkole tkactwa z Moniką Splotką, gdzie podczas czterech spotkań nauczycie się podstawowych technik tkackich i stworzycie współczesny kilim dekoracyjny. 

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tkactwem. Będzie to idealna okazja do poznania świata tradycyjnej techniki klimowej, wątku i osnowy. Nasza szkoła obejmuje łącznie 4 warsztaty. Każdy z nich potrwa 3 godziny. 

Jeśli już kiedyś próbowaliście tkać, haftować, dziergać lub pleść makramę, to koniecznie przynieście swoje prace. Wymienimy się swoimi doświadczeniami, a Splotka będzie mogła lepiej nakierować Was na odpowiednie sploty. W programie Letniej szkoły równie ważne co tkanie i splatanie są rozmowy przy kawie i przekąskach. 

Plan zajęć w Letniej szkole tkactwa:

30.07, 17:00-20:00 | Projektowanie i planowanie

Podczas pierwszego spotkania zapoznamy się z podstawowymi informacjami na temat projektowania tkaniny oraz historii tego rzemiosła. Omówimy wszystkie narzędzia potrzebne do wyrabiania kilimów. Dowiecie się jak wygląda specyfika gęstości osnowy oraz jaki materiał najlepszy jest do wątków. Tego dnia nałożycie osnowę na ramę, przygotujecie projekt oraz dobierzecie kolory swojej pracy. 

1.08, 17:00-20:00 | Pierwsze sploty

Sploty kilimowe to jedne z najstarszych splotów wykorzystywanych w świecie tkackim. Na drugim spotkaniu nauczymy się zaczynania i kończenia wątku oraz przeliczania materiału. Poznacie specyfikę splotów rypsowych płaskich, na których będą bazować nasze pierwsze sploty. 

5.08, 17:00-20:00 | Kolorowy mix

Wątki mogą się rozbiegać i łączyć - nie tylko w rozmowie! W sztuce splotu możemy je gubić i melanżować w nieograniczony sposób. Na tym spotkaniu dowiecie się jak łączyć kolory oraz jak tkać piony, skosy i kształty obłe. 

8.08, 17:00-20:00 | Wykończenie tkaniny

Ostatnie spotkanie poświęcimy dopinaniu wszystkich metaforycznych guzików. Podczas wykańczania kilimu zobaczycie nowoczesne zastosowanie tych tkanin w życiu codziennym, tak abyście mogli i mogły wykorzystać swoje umiejętności w życiu codziennym. Poznacie metody wieszania oraz konserwowania tkanin. Nauczycie się też dodatkowego splotu dywanowego, którym uatrakcyjnicie swoją pracę pięknymi frędzlami. 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy zakupić karnet w cenie 300 zł.

Karnet obejmuje udział w 4 spotkaniach (łącznie 12 godzin zajęć) oraz niezbędne materiały (szczegóły dotyczące narzędzi znajdziecie poniżej), a przede wszystkim bezpośredni dostęp do wiedzy i doświadczenia Moniki Splotki w kameralnej grupie. 

Narzędzia:

Kilimy będziemy robić na ramie tkackiej o powierzchni roboczej 30x30 cm. Będzie ona dostępna na miejscu. Podczas zajęć możecie też korzystać z własnych narzędzi.  

Przygotowaliśmy dla Was 3 scenariusze postępowania z narzędziami:  

1. Przynosicie swoje ramki (minimum 25x25 cm powierzchni roboczej). 

2. Wykorzystujecie narzędzia dostępne na miejscu (bez możliwości korzystania z nich poza zajęciami, będą na Was czekały bezpiecznie w Barbarze podczas trwania całej Letniej szkoły) 

3. Wykupujecie narzędzia na miejscu i możecie je zabierać ze sobą na domowe robótki (150 zł zestaw podstawowy). 

Warsztaty poprowadzi Monika Splotka - jej głównym zajęciem jest bieganie, plecenie, skakanie i rozwiązywanie problemów. To artystka tkaniny użytkowej i dekoracyjnej (obroniła dyplom w 2008 roku). Ukończyła również projektowanie graficzne i arteterapię na Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach. Ma na swoim koncie 2 wystawy indywidualne (m.in. w Galerii Tkackiej na Jatkach) oraz serię happeningów "LocusVStexentes" na terenie Wrocławskich parków. Była również kuratorem autorskiej serii wystaw "Galeria Ulotna" na Przedmieściu Oławskim, a obecnie prowadzi nieformalną grupę GANZ FACH, którym łączy wrocławskich rzemieślników. Na co dzień jest instruktorką splotu we wrocławskich fundacjach, radach osiedla oraz w domach kultury. 

Instagram: https://www.instagram.com/splotka.pl/ 

Facebook: https://www.facebook.com/splotkaART 

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej