Going. | Magdalena Franczuk - CSW Zamek Ujazdowski

Magdalena Franczuk
"The Book of Wonder"
w ramach Bank Pekao Project Room

Otwarcie: 28 kwietnia / czwartek / 19.00

Głównym elementem wystawy jest tytułowa "The Book of Wonder" ("Księga Cudowności"). Opowieść oparta jest na przygodach i życiowych doświadczeniach Franciszka Leona Madaleyskiego ? zapomnianego ekscentrycznego podróżnika z przełomu XIX i XX wieku, którego zainteresowania krążyły wokół poszukiwania zjawisk paranormalnych w otaczającym go świecie. Każda z części "The Book of Wonder" jest zainspirowana inną przygodą Madaleyskiego. Poprzez "Księgę" przypomniana zostaje jego osoba. Kim jest ten tajemniczy pisarz i podróżnik? Postacią-zagadką czy alter ego artystki? Odpowiedzi należy szukać w "Księdze".

"The Book of Wonder" to autorski projekt o niezwykłym rozmachu. Składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy zawiera literackie opisy oraz inscenizowane fotografie. Dopracowane w każdym detalu sesje fotograficzne to przedsięwzięcia, w których realizację artystka zaangażowała sztab fachowców: scenografkę, kierowników produkcji, ponad 50 modelek i modeli, wizażystki, fryzjerów, asystentów i innych.

Kurator: Artur Chrzanowski
Koordynator Bank Pekao Project Room 2016: Kamil Kuskowski
Koordynatorka wystawy: Patrycja Rómmel
Projekt graficzny: Tomek Bersz
Koncepcja, reżyseria sesji zdjęciowych, fotografia, kolaże, wybór tekstów: Magdalena Franczuk
Projekt graficzny książki: Bartłomiej Talaga
Scenografia: Barbara Ferlak
Kierownictwo produkcji: Wojciech Rodak, Tomasz W. Michałowski
W roli Wiktorii występującej w wielu rozdziałach: Anna-Maria Jarosik

Franciszek Leon Madaleyski (1846-1932), mało znany polski podróżnik, okultysta, wolnomularz. Autor pamiętników opisujących osobliwe przygody, które szczególnie przyczyniły się do jego rozwoju duchowego. Książki Madaleyskiego zatytułowane "Życie wewnętrzne" (1890), "Duch podróżujący" (1912) i "Przygody niesamowite" (1924) zostały odnalezione w lwowskich archiwach w latach 70. i opracowane przez redaktorów lokalnych gazet ? Krzysztofa Świerczewskiego i Annę Górską. Madaleyskiego nazwano wtedy ?antykronikarzem?, podważono wiarygodność opisywanych wydarzeń, na której (paradoksalnie) zależało samemu autorowi. Wiele danych zawartych w zapiskach podróżnika jest niekompletnych lub zatajonych (na przykład większość imion i nazwisk opisywanych postaci została zastąpiona inicjałami). Madaleyski został ponownie zapomniany. Odkrywamy jego postać na nowo dzięki "The Book of Wonder".

Magdalena Franczuk ? urodzona w 1992 roku we Wrocławiu. Studentka V roku Fotografii w PWSFTviT w Łodzi, reżyserka krótkich form filmowych, pisarka. Zajmuje się fotografią kreacyjną, jej styl fotograficzny syntetyzuje rozległe inspiracje malarstwem, filmem, teatrem i literaturą oraz archiwaliami. Kolekcjonuje starocie i bibliofilskie egzemplarze książek. To właśnie ślady przeszłości inspirują ją najbardziej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Laureatka konkursu "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka" organizowanego przez TVP Kultura (2014), finalistka międzynarodowego konkursu Slideluck Warsaw (2014) oraz trzykrotnie wyróżniona na International Photography Awards (2014, 2012). Jest również laureatką konkursów dziennikarskich i dramaturgicznych. Jej fotografie i filmy były pokazywane na licznych wystawach w Polsce i za granicą; zauważył ją i wyróżnił magazyn Vogue Italia. W 2015 roku jej prace można było oglądać na Festiwalu TIFF we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Interphoto w Białymstoku, Opolskim Festiwalu Fotografii OFFoto oraz Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Fotografie Magdaleny Franczuk przenoszą widza do zmysłowego świata baśni ? raz słodkich i idyllicznych, innym razem mrocznych i pełnych tajemnic. To świat, który rządzi się własnymi prawami. Religijne, duchowe uniesienie miesza się ze skrywanym pożądaniem, niewinność z grzechem, ból z rozkoszą.

Specjalne podziękowania: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Łódzkie Centrum Filmowe, Galeria Opus, Fundacja Nomina Rosae

Partner projektu Project Room: Bank Pekao S.A.

Patron medialny Bank Pekao Project Room: Fundacja Bęc Zmiana, NOTES.NA.6.TYGODNI, Magazyn Szum

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej